Ekonomi

Depremzedeler için yeniden yapılandırma başvuruları uzatıldı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “mücbir sebep” süresi 30 Kasım’a kadar uzatılan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yeniden yapılandırma başvuruları 29 Şubat 2024 tarihine kadar yapılabilecek. .

Resmi Gazete’de yayımlanan “7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Genel Tebliği” ile söz konusu uygulamanın usul ve esasları belirlendi.

Depremlerin büyük hasara yol açtığı Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde mücbir sebep durumunun 30 Kasım’a kadar devam etmesine karar verildi.

Mücbir sebep halinin uzatıldığı illerde 29 Şubat 2024 tarihine kadar yeniden yapılandırma başvurusu yapılabilecek.

Yapılandırılan fiyatların (peşin ödeme dahil) ilk taksiti 31 Mart 2024 resmi tatil olması nedeniyle 1 Mart 2024’e kadar, ikinci taksiti 30 Nisan 2024’e kadar, diğer taksitler ise takip eden aylarda ödenebilir.

Öte yandan Adana, Diyarbakır, Elazığ, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa ve Gaziantep (İslahiye ve Nurdağı ilçeleri hariç) ile Sivas’ın Gürün ilçesinde mücbir sebep durumu olduğundan başvuruların 31 Ekim’e kadar yapılması ve ilk taksitin ödenmesi gerekiyor. ((avans dahil) 30 Kasım’da, diğer taksitler ise takip eden aylarda ödenmelidir.

kovancilar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu